Drodzy Rodzice,

Adaptacja nie zawsze przychodzi łatwo i bezboleśnie, na początku pobytu dziecka w przedszkolu często pojawiają się łzy i smutek. Są to emocje, którymi dzieci reagują na zmiany w swoim życiu. Jedne dzieci przeżywają silne emocje od pierwszych chwil pobytu w przedszkolu, inne doświadczą ich w późniejszym okresie. Być może usłyszeli Państwo od dziecka: Nie lubię przedszkola. To naturalna reakcja dziecka. Zazwyczaj nie lubimy nowych rzeczy, sytuacji, dopóki ich nie doświadczymy i nie przeżyjemy kilkukrotnie, by móc ocenić je z różnych perspektyw.

W tym tygodniu zapoznaliśmy proponowane zabawy miały na celu przybliżyć dzieciom pierwszą z poznawanych co dwa tygodnie wartości – UPRZEJMOŚĆ. Dzieci poznały nowe osoby, nawiązały pierwsze znajomości, wspólnie się bawiły, nauczyły się poruszać w nowej przestrzeni przedszkolnej, uczyły się nowego rytmu dnia. Brały udział w integracyjnych zabawach grupowych. Wiedzą już, gdzie znajduje się ich szafka w szatni, szuflada na prace plastyczne w sali, ponieważ uczyły się rozpoznawać i zapamiętywać swoje znaczki, między innymi podczas pierwszych zabaw z kodowaniem. Poznały sygnały zapraszające na zbiórkę. Ustaliliśmy wspólnie, jak należy się zachowywać w pomieszczeniach przedszkolnych.

Ćwiczyły skupienie i umiejętność odpowiedzi na pytania podczas słuchania opowiadania.  Eksperymentowały z użyciem różnych kredek, ćwiczyły sprawność manualną, wypychając elementy pracy plastycznej. Każdego dnia bawiły się w różne zabawy ruchowe i naśladowcze: biegały, skakały, uważając na kolegów i koleżanki.

Zachęcamy Państwa do jak najczęstszego przebywania z dzieckiem na dworze, na placach zabaw, na spacerach, by nabierały odwagi do pokonywania trudności oraz ćwiczyły sprawność ciała. Dzieci chętnie bawią się piłką, np. plażową, ponieważ jest lekka i zabawa nią nie sprawia trzylatkowi kłopotu. Polecamy też jedno z ulubionych zajęć dzieci, czyli puszczanie baniek mydlanych, to świetna zabawa rozwijająca koordynację wzrokowo-ruchową.